Verotus 2025: veroprosentit, veroasteikko, muutokset ja milloin vuoden 2025 verotus valmistuu

Vuoden 2025 verotuksessa palkansaajan tuloveroaste oli Veronmaksajien laskelman mukaan 50 000 euron vuosituloilla 30,1 % ja 30 000 euron tuloilla 20,0 %, kun mukaan lasketaan tuloverot ja työntekijän eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut. Vuonna 2025 kunnallisverotuksen ansiotulovähennys poistui, työtulovähennys kasvoi, kotitalousvähennys pieneni ja ALV:n 10 prosentin kanta nousi 14 prosenttiin. Vuoden 2025 verotus valmistuu viimeistään lokakuun 2026 lopussa. Tältä sivulta näet vuoden 2025 veroasteikon, veroprosentit tulotasoittain, kaikki keskeiset muutokset, palautusten ja jäännösverojen maksupäivät sekä mitä muuttui vuonna 2026.

Pekka Saarinen
· päivitetty · 7 min lukuaika
Kalenteri ja puhelin työpöydällä, puhelimessa näkyy kuukausittainen verovaraus

Lyhyesti

  • Verotus 2025: 30 000 euron palkasta meni veroja ja maksuja 20,0 %, 50 000 eurosta 30,1 % ja 100 000 eurosta 41,1 % (Veronmaksajat).
  • Valtion tuloveroasteikko 2025 oli 12,64 %, 19 %, 30,25 %, 34 %, 41,75 % ja 44,25 %, rajat 21 200, 31 500, 52 100, 88 200 ja 150 000 €.
  • Muutokset 2025: ansiotulovähennys poistui, työtulovähennys nousi (enintään 3 225 €), kotitalousvähennys 35 %, enintään 1 600 €, ALV 10 % → 14 %, ALV-raja 20 000 €.
  • Vuoden 2025 verotus päättyy viimeistään lokakuun 2026 lopussa. Palautukset maksetaan 3.7., 3.8., 3.9., 5.10., 3.11. tai 3.12.2026 sen mukaan, milloin verotus päättyi.
  • Vuonna 2026 veroprosentit laskivat kaikilla tulotasoilla: esimerkiksi 50 000 euron palkasta 29,3 %.

Verotus 2025 tarkoittaa vuoden 2025 tuloista maksettavia veroja. Ennakkovero perittiin vuoden 2025 aikana verokortin mukaan, keväällä 2026 tarkistettiin esitäytetty veroilmoitus, ja lopullinen verotus valmistuu syksyllä 2026. Siksi moni hakee näitä lukuja vielä lokakuussa 2026: tuleeko palautusta, milloin ja paljonko.

Paljonko veroa maksettiin vuonna 2025? Veroprosentit tulotasoittain

Vuonna 2025 palkansaajan tuloveroaste oli 20 000 euron vuosituloilla 10,9 %, 50 000 euron tuloilla 30,1 % ja 100 000 euron tuloilla 41,1 %. Luvut ovat Veronmaksajien laskelmasta, joka sisältää valtion- ja kunnallisveron, kirkollisveron, Yle-veron, sairausvakuutusmaksut sekä työntekijän eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut.

Palkka €/vKuukausipalkkaVeroaste 2025Nettotulo 2025Veroaste 2026Nettotulo 2026
20 0001 600 €10,9 %17 825 €10,1 %17 987 €
30 0002 400 €20,0 %24 013 €18,9 %24 316 €
40 0003 200 €25,5 %29 782 €24,3 %30 268 €
50 0004 000 €30,1 %34 943 €29,3 %35 358 €
60 0004 800 €33,4 %39 988 €32,6 %40 415 €
80 0006 400 €38,1 %49 543 €37,6 %49 954 €
100 0008 000 €41,1 %58 906 €40,5 %59 492 €
Lähde: Veronmaksajat, Palkansaajan veroprosentit 2025 (17.12.2025) ja 2026, luettu 15.10.2026. Laskelmassa keskimääräinen kunnallisvero (2025: 7,54 %), kirkollisvero 1,38 %, alle 65-vuotias, ei lapsikorotusta.

Verokortin prosentti on näitä pienempi, koska työntekijän eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut pidätetään palkasta erikseen. Vuonna 2025 niiden yhteismäärä oli 7,74 % (TyEL 7,15 % ja työttömyysvakuutusmaksu 0,59 %), ja vuonna 2026 se on 8,19 % (7,3 % ja 0,89 %). Palkasta tehtävät maksut vuodelta 2025 ovat sivulla palkasta tehtävät vähennykset 2025.

Valtion tuloveroasteikko 2025

Valtion tuloveroasteikko 2025 alkoi ensimmäisestä eurosta 12,64 prosentilla, ja ylin 44,25 prosentin kanta koski yli 150 000 euron verotettavaa ansiotuloa. Asteikon alimpia rajoja korotettiin noin 3,4 prosentin indeksitarkistuksella, mutta 88 200 euron ylittäviä rajoja ei tarkistettu.

Verotettava ansiotulo, €Vero alarajan kohdalla, €Vero ylittävästä tulosta
0–21 200012,64 %
21 200–31 5002 679,6819,00 %
31 500–52 1004 636,6830,25 %
52 100–88 20010 868,1834,00 %
88 200–150 00023 142,1841,75 %
yli 150 00048 943,6844,25 %
Lähde: Veronmaksajat, Valtion tuloveroasteikko 2025. Asteikon päälle tulevat kunnallisvero ja maksut, ja työtulovähennys ja perusvähennys pienentävät veroa.

Valtion tulovero lasketaan verotettavasta tulosta vähennysten jälkeen, ja koska työtulovähennys tehdään ensisijaisesti valtion verosta, pienituloinen ei käytännössä maksa valtion veroa lainkaan. Vuoden 2025 ennakkoveron laskeminen asteikolla on näytetty sivulla ennakkovero laskuri 2025.

Mikä muuttui verotuksessa vuonna 2025?

Vuoden 2025 suurin muutos palkansaajalle oli kunnallisverotuksen ansiotulovähennyksen poistuminen, joka korvattiin suuremmalla työtulovähennyksellä. Yrittäjälle suurimmat muutokset olivat ALV-rajan nousu 20 000 euroon, alarajahuojennuksen poistuminen ja ALV:n 10 prosentin kannan nousu 14 prosenttiin.

Asia20242025
Ansiotulovähennys (kunnallisverotus)KäytössäPoistui
TyötulovähennysEnintään 2 140 €18 %, enintään 3 225 €, +50 € alaikäistä lasta kohden
Perusvähennys3 980 €4 115 €
Kotitalousvähennys40 % / 60 %, enintään 2 250 € tai 3 500 €35 % yritystyö / 13 % palkat, enintään 1 600 €, omavastuu 150 €
Matkakulut kodin ja työpaikan välilläOmavastuu 900 €, enintään 7 000 €Ennallaan: 900 € ja 7 000 €
Yle-veroYli 14 000 €, enintään 163 €2,5 % yli 15 150 €, enintään 160 €
ALV:n alennettu kanta10 % ja 14 %10 %:n tuotteet 14 %:iin, lehdet 10 %
ALV-raja15 000 €20 000 € kalenterivuodessa
ALV:n alarajahuojennusKäytössäPoistui
Työnantajan sairausvakuutusmaksu1,16 %1,87 %
Verokortti voimaanHelmikuun alussa1.1.
Lähteet: Verohallinto, Muutokset veroperusteisiin vuonna 2025 ja Mikä muuttuu verotuksessa vuonna 2025; Veronmaksajat, ansiotulosta tehtävät vähennykset 2025. Perusvähennyksen 2024 luku on laskettu 4 115 − 135 €.

ALV-muutoksista tarkemmin sivulla arvonlisävero 2025 ja kodin ja työpaikan välisistä matkoista sivulla matkavähennys verotuksessa 2025.

Milloin tulee tieto veronpalautuksista 2025?

Tieto vuoden 2025 veronpalautuksesta tulee verotuspäätöksessä, joka näkyy OmaVerossa, kun verotuksesi valmistuu. Koko vuoden 2025 verotus päättyy viimeistään lokakuun 2026 lopussa, ja palautus maksetaan tilille noin kahden kuukauden kuluttua verotuksen päättymisestä.

Verotus päättyyPalautus maksetaanJäännösvero, 1. eräJäännösvero, 2. erä
Toukokuu 20263.7.20261.7.20261.9.2026
Kesäkuu 20263.8.20263.8.20261.10.2026
Heinäkuu 20263.9.20261.9.20262.11.2026
Elokuu 20265.10.20261.10.20261.12.2026
Syyskuu 20263.11.20262.11.20264.1.2027
Lokakuu 20263.12.20261.12.20261.2.2027
Lähde: Verohallinto, veronpalautusten maksupäivät ja jäännösverojen eräpäivät 2026 (luettu 15.10.2026). Jäännösvero jaetaan kahteen erään, kun maksettavaa on 170 € tai enemmän. Alle 10 euron jäännösveroa ei peritä.

Oman verotuksesi päättymispäivä näkyy OmaVerossa ja verotuspäätöksessä. Jos jäännösveroa tulee, sille lasketaan korkoa, ja sen voi laskea alla olevalla laskurilla.

Laske vuoden 2025 jäännösveron korko ja erät

Jäännösvero- ja lisäennakkolaskuri omalla sivullaan

Miten yrittäjä verotettiin vuonna 2025?

Osakeyhtiön tuloveroprosentti oli vuonna 2025 20 %, kuten vuonna 2026. Toiminimen tulos verotetaan yrittäjän henkilökohtaisena tulona samalla asteikolla kuin palkka, kun se on jaettu ansio- ja pääomatuloon, ja tuloksesta tehdään ensin 5 prosentin yrittäjävähennys.

  • Osakeyhtiö: yhteisövero 20 % verotettavasta tulosta. Veroilmoituksen määräaika riippui tilikauden päättymisestä: elinkeinotoiminnan veroilmoitus 2025.
  • Toiminimi: tulos ansio- ja pääomatuloksi, määräpäivä 1.4.2026, ohjeet sivulla toiminimen veroilmoitus 2025.
  • ALV: yleinen kanta 25,5 %, alennetut 14 % ja 10 %. ALV-velvollisuus syntyi, kun kalenterivuoden liikevaihto ylitti 20 000 euroa.
  • Pääomatulot: 30 %, ja 30 000 euron ylittävästä osasta 34 %.

Jos vuoden 2025 ennakko jäi liian pieneksi, jäännösvero osuu syksyyn 2026. Kun kirjanpito ja verojen seuranta on hoidettu kuukausittain, näin ei tapahdu. Katso oma hintasi kirjanpidolle, jossa neuvonta sisältyy.

Miten verotus muuttui vuonna 2026?

Vuonna 2026 palkansaajan veroprosentti laski kaikilla tulotasoilla, koska valtion tuloveroasteikkoa kevennettiin ja työtulovähennystä ja perusvähennystä korotettiin. Esimerkiksi 50 000 euron palkasta veroja ja maksuja menee 29,3 % vuonna 2026, kun vuonna 2025 osuus oli 30,1 %.

Asia20252026
Valtion asteikon ylin kanta44,25 % yli 150 000 €37,5 % yli 52 100 €
Työtulovähennys enintään3 225 €3 430 €
Perusvähennys enintään4 115 €4 265 €
Kotitalousvähennys35 % yritystyö / 13 % palkat, enintään 1 600 €40 % yritystyö / 15 % palkat, enintään 2 100 € (takautuva korotus)
Matkakulujen omavastuu900 €800 € (vain vuonna 2026)
Työntekijän TyEL-maksu7,15 % (53–62-vuotiaat 8,65 %)7,3 % kaikille
Työntekijän työttömyysvakuutusmaksu0,59 %0,89 %
ALV:n keskimmäinen kanta14 %13,5 %
Lähteet: Veronmaksajat, Verohallinto ja Taukon tarkistetut luvut 2026. Kotitalousvähennyksen korotus tehtiin takautuvasti koko vuodelle 2026, ja matkakulujen omavastuu on 800 € vain verovuonna 2026 (Verohallinto, tiedote 13.10.2026). TyEL-maksu peritään 17-vuotiaasta alkaen 68, 69 tai 70 vuoden ikään syntymävuoden mukaan, ja työttömyysvakuutusmaksu 18–64-vuotiailta.

Vuoden 2026 vähennykset ovat sivulla verovähennykset 2026, ja tulossa olevat muutokset sivulla veromuutokset 2027.

Paljonko saa tienata verottomasti?

Vuonna 2026 palkkatulosta ei laskennallisesti mene tuloveroa noin 20 500 euroon asti vuodessa, koska perusvähennys ja työtulovähennys kumoavat pienen tulon verot. Työntekijän eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut sekä sairausvakuutuksen päivärahamaksu pidätetään silti palkasta, joten nettopalkka on aina bruttopalkkaa pienempi.

Vuonna 2025 tilanne oli samankaltainen pienemmällä rajalla: Veronmaksajien taulukon mukaan 15 000 euron vuosipalkasta meni vain työntekijän eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut, yhteensä 7,7 %. Oma veroprosenttisi riippuu kunnasta, vähennyksistä ja muista tuloista, joten tarkista se OmaVeron verokorttilaskurista.

Mitä teet, jos vuoden 2025 verotuksessa on virhe?

Jos huomaat virheen vasta verotuspäätöksen jälkeen, voit hakea oikaisua OmaVerossa kolmen vuoden kuluessa verovuoden päättymistä seuraavan vuoden alusta. Vuoden 2025 verotukseen oikaisua voi siis hakea vuoden 2028 loppuun asti.

  • Tarkista verotuspäätöksestä tulot, vähennykset ja ennakonpidätykset.
  • Puuttuuko vähennys, esimerkiksi kotitalousvähennys, matkakulut tai työhuonevähennys?
  • Yrittäjällä: vastaako elinkeinotoiminnan tulos tilinpäätöstä?
  • Hae oikaisua OmaVerossa ja liitä tositteet.

Jos yrityksesi vuoden 2025 kirjanpidossa tai veroilmoituksessa oli virheitä ja haluat seuraavan vuoden menevän oikein, kilpailuta tilitoimisto ja vertaa hinnat minuutissa.

Usein kysytyt

Paljonko veroa maksettiin vuonna 2025?+

Veronmaksajien laskelman mukaan palkansaajan veroaste oli 30 000 euron vuosituloilla 20,0 %, 50 000 eurolla 30,1 % ja 100 000 eurolla 41,1 %, kun mukana ovat tuloverot ja työntekijän eläke- ja työttömyysvakuutusmaksut.

Milloin tulee tieto veronpalautuksista 2025?+

Kun verotuksesi valmistuu ja verotuspäätös näkyy OmaVerossa. Vuoden 2025 verotus päättyy viimeistään lokakuun 2026 lopussa, ja palautukset maksetaan 3.7., 3.8., 3.9., 5.10., 3.11. tai 3.12.2026 sen mukaan, milloin oma verotus päättyi.

Mikä oli valtion tuloveroasteikko 2025?+

0–21 200 € 12,64 %, 21 200–31 500 € 19 %, 31 500–52 100 € 30,25 %, 52 100–88 200 € 34 %, 88 200–150 000 € 41,75 % ja yli 150 000 € 44,25 %.

Mikä muuttui verotuksessa 2025?+

Ansiotulovähennys poistui, työtulovähennys kasvoi, kotitalousvähennys pieneni 35 prosenttiin ja 1 600 euroon, ALV:n 10 prosentin kanta nousi 14 prosenttiin, ALV-raja nousi 20 000 euroon ja alarajahuojennus poistui.

Miten verotus muuttuu 2026?+

Veroprosentit laskevat kaikilla tulotasoilla: valtion asteikkoa kevennettiin ja työtulovähennys ja perusvähennys nousivat. Kotitalousvähennys on 40 % yritystyöstä, enintään 2 100 €, ja ALV:n keskimmäinen kanta 13,5 %.

Paljonko saa tienata 0 veroprosentilla 2026?+

Palkkatulosta ei laskennallisesti mene tuloveroa noin 20 500 euroon asti vuodessa. Työntekijän eläke-, työttömyysvakuutus- ja päivärahamaksut pidätetään silti.

Mihin asti vuoden 2025 verotukseen voi hakea oikaisua?+

Kolmen vuoden ajan verovuoden päättymistä seuraavan vuoden alusta eli vuoden 2028 loppuun asti.

Kirjoittaja
Pekka Saarinen
Tauko kirjanpito

Kirjoittaa Taukon blogiin veroista, arvonlisäverosta ja palkoista: mitä yrittäjän pitää tehdä, milloin ja paljonko se maksaa.

Lue seuraavaksi

Kalenteri ja puhelin työpöydällä, puhelimessa näkyy kuukausittainen verovaraus
Verot ja vähennykset15.10.20265 min

Ennakkovero laskuri 2025: vuoden 2025 ennakon laskeminen, veroasteikko ja riittikö ennakko

Vuoden 2025 ennakkovero lasketaan osakeyhtiölle 20 %:na arvioidusta verotettavasta tulosta ja toiminimelle jakamalla yritystulo pääomatuloon (30 %) ja ansiotuloon, jota verotetaan vuoden 2025 progressiivisella asteikolla, jossa valtion tulovero alkaa 12,64 %:sta. Koska verovuoden 2025 verotus valmistuu vuonna 2026, tällä sivulla käydään läpi myös, miten tarkistat jälkikäteen, riittikö vuoden 2025 ennakko, ja mitä jäännösverolle ja palautukselle tapahtuu.

Pieni tiimi työskentelee yhteisen pöydän ääressä valoisassa toimistossa, palkan sivukulut
Palkat ja YEL15.10.20266 min

Palkasta tehtävät vähennykset 2025: TyEL 7,15 %, työttömyysvakuutus 0,59 % ja verotuksen vähennykset verovuodelta 2025

Työntekijän palkasta tehtävät vähennykset 2025 olivat työeläkemaksu, työttömyysvakuutusmaksu ja ennakonpidätys: vuonna 2025 palkasta vähennettiin työntekijän työeläkemaksu 7,15 prosenttia, 53–62-vuotiailta 8,65 prosenttia, työttömyysvakuutusmaksu 0,59 prosenttia ja ennakonpidätys verokortin mukaan, ja ennakonpidätys sisälsi myös päivärahamaksun 0,84 prosenttia ja sairaanhoitomaksun 1,06 prosenttia. Tältä sivulta näet vuoden 2025 prosentit euroina seitsemällä palkalla, työnantajan maksut palkan päälle, verovuoden 2025 vähennykset, joita voit vielä tarkistaa veroilmoitukselta, ja mitä muuttui vuonna 2026.

Pöytäkalenteri, jossa useita päiviä on merkitty, kannettavan vieressä, yrittäjän verokalenteri
Verot ja vähennykset15.10.20267 min

Verovähennykset 2026: kaikki vähennykset euroina ja mitä muuttui vuodenvaihteessa

Verovähennykset 2026 muuttuivat kolmella tavalla: palkansaaja ei enää saa työhuonevähennystä, ammattiliiton jäsenmaksu ei ole vähennyskelpoinen ja lailla 873/2026 kotitalousvähennys nousi 2 100 euroon ja matkakulujen omavastuu laski 800 euroon takautuvasti vuodelle 2026. Tällä sivulla ovat kaikki henkilön tärkeimmät verovähennykset 2026 euroina yhdessä taulukossa, lista siitä, mitä voi vähentää verotuksessa palkansaajana, sijoittajana, vuokranantajana ja yrittäjänä, mitä muuttui vuoteen 2025 verrattuna, miten vähennykset ilmoitetaan ja mitkä vähennykset koskevat erityisesti yrittäjää.