Kuntosalin kirjanpidon hinta 2026: pienkuntosali, jäsenyydet ja henkilökunta

Lyhyt vastaus

Kuntosalin kirjanpito maksaa Taukossa 89 €/kk miehittämättömän pienkuntosalin toiminimelle, kun tositteita on 30–60 kuukaudessa, ja 186 €/kk kuntosaliosakeyhtiölle, jolla on kaksi tai kolme palkansaajaa (alv 0 %). Kahdeksan palkansaajan sali kassoineen maksaa 340 €/kk. Jäsenmaksujen täsmäytys, ennakoiden tuloutus ja neuvonta sisältyvät.

Perinteisessä tilitoimistossa osakeyhtiön kirjanpito maksaa tavallisesti 80–170 € kuukaudessa. Kuntosalissa on kaksi verokantaa, maksuvälittäjien tilitykset ja ennakkoon maksettuja jäsenyyksiä, joten hinta kannattaa sopia kiinteäksi ennen kuin jäsenmäärä kasvaa.

Päivitetty . Hinnat ilman arvonlisäveroa.

Laske oma hintasi. Millainen yritys sinulla on?

Hinnasto: kirjanpito kuukaudessa

Hinta määräytyy tavallisen kuukauden tositemäärästä: kuitit, ostolaskut ja myyntilaskut yhteensä. Oma kirjanpitäjä, sovellus ja neuvonta sisältyvät jokaiseen portaaseen.

Taukon kirjanpidon kuukausihinnat tositemäärän mukaan
Tositteita kuukaudessaToiminimiOsakeyhtiö
alle 3069 €/kk89 €/kk
30 - 6089 €/kk109 €/kk
60 - 100119 €/kk129 €/kk
100 - 150149 €/kk169 €/kk
150 - 250209 €/kk239 €/kk
250 - 400289 €/kk329 €/kk

Sisältyy aina

  • Oma kirjanpitäjä, vastaus alle tunnissa arkisin
  • Tauko-sovellus ja kuittien luku kuvasta
  • ALV-ilmoitukset ja kuukausi-ilmoitukset
  • Tiliotteen täsmäytys ja kirjaukset
  • Myyntilaskut ja maksumuistutukset
  • Neuvonta ilman tuntilaskutusta
  • Aineiston säilytys 10 vuotta

Lisäpalvelut tarpeen mukaan

Palkanlaskenta ja tulorekisteri
19 €/palkansaaja/kk
Käteiskassa ja kassakirja
19 €/kk
Rakentamisen ilmoitukset
29 €/kk
EU-myynnin yhteenvetoilmoitus
19 €/kk
OSS-ilmoitus
39 €/neljännes
Tilinpäätös ja veroilmoitus
ei sisälly, markkinalla 200–400 €/v

Mitä tilinpäätös maksaa markkinalla?

Esimerkkiyritysten hinnat

Laskettu samalla laskurilla, jonka tuloksen näet itse. Hinnat alv 0 %. Tilinpäätös ja veroilmoitus laskutetaan erikseen kerran vuodessa.

  • Miehittämätön pienkuntosali, toiminimiOletukset: 30 ja 60 tositetta kuukaudessa, kuukausijäsenyydet ja liikuntaedut, laitteet leasingilla, ei palkansaajia.
    Tauko
    89 €/kk
    Vuodessa
    1 068 €
    • Kirjanpito89 €
  • Kuntosali oy, 2–3 työntekijääOletukset: 60 ja 100 tositteen välillä, ryhmäliikuntaa ja PT-palveluja, vuosijäsenyyksiä ennakkoon.
    Tauko
    186 €/kk
    Vuodessa
    2 232 €
    • Kirjanpito129 €
    • Palkanlaskenta57 €
  • Kuntosali oy, 6–10 työntekijääOletukset: 100 ja 150 tositteen välillä, henkilökunta ja ohjaajat palkalla, tuotemyynti kassalla.
    Tauko
    340 €/kk
    Vuodessa
    4 080 €
    • Kirjanpito169 €
    • Palkanlaskenta152 €
    • Käteiskassa19 €

Paljonko kirjanpito maksaa jäsentä kohden?

Jos salilla on 400 jäsentä, kolmen työntekijän kuntosaliosakeyhtiön kirjanpito (186 €/kk) on noin 0,47 € jäsentä kohden kuukaudessa ilman ALV:tä. Tilinpäätös tulee erikseen.

Jäsenmäärä ei suoraan nosta hintaa, koska jäsenmaksut kirjataan maksuvälittäjien ja jäsenrekisterin koosteista. Hinta nousee laitehankinnoista, palkoista ja siitä, montako maksukanavaa tilityksiä tulee.

Kaksi verokantaa: jäsenyys 13,5 %, PT 25,5 %

Verohallinnon liikuntapalveluohjeen mukaan jäsenyys, liittymismaksu ja ohjattu ryhmäliikunta ovat 13,5 %. Erikseen myytävä PT-valmennus, kuntotesti, ruokavalio-ohjaus, jäädytysmaksu, lapsiparkki ja solarium ovat 25,5 %. Juomat ja patukat ovat elintarvikkeina 13,5 %, treenivaatteet 25,5 %.

Kassajärjestelmän oletuskanta kopioituu helposti kaikkiin tuotteisiin, ja virhe maksetaan jälkikäteen korkoineen. Kirjanpitäjä tarkistaa verokannat ennen avajaisia. Taulukko on artikkelissa kuntosalin perustaminen, ja PT-palvelun verokannat sivulla valmentajan kirjanpidon hinta.

Vuosijäsenyydet ja liikuntaedut kirjanpidossa

Ennakkoon maksetusta vuosijäsenyydestä ALV maksetaan maksukuukauden ilmoituksessa, mutta tuloksi jäsenmaksu kirjataan kuukausi kerrallaan. Antamatta oleva osa on taseessa saatuja ennakoita eli velkaa jäsenille. Jos vuosijäsenyydet kirjataan tuloksi kerralla, ensimmäisen vuoden tulos ja verot ovat liian suuret.

Liikuntaetujen maksuvälittäjät tilittävät jäsenmaksut palkkioillaan vähennettyinä. Myynti kirjataan bruttona ja palkkio kuluna, ja tilitykset täsmäytetään jäsenrekisteriin kuukausittain.

Mikä nostaa kuntosalin kirjanpidon hintaa?

Laitteet ja henkilökunta. Yli 1 200 euron laitteet poistetaan enintään 25 %:lla vuodessa, ja leasingissa jokainen erä on tosite. Palkansaaja on Taukossa 19 €/kk, ja kassan käteinen 19 €/kk.

Pienyrityksen juokseva kirjanpito maksaa perinteisessä tilitoimistossa tavallisesti 60–120 € kuukaudessa toiminimelle ja 80–170 € osakeyhtiölle. Lisätyö laskutetaan tuntihinnalla, joka on tavallisesti 60–90 €. Kun kävimme läpi 18 tilitoimiston ja verkkopalvelun julkiset hinnastot, kuukausihinnan mediaani oli 10 tositteen kuukausilla toiminimellä 75 € ja osakeyhtiöllä 89 €, ja erikseen laskutettu tilinpäätös ja veroilmoitus maksoivat mediaanina 220 € ja 323 € vuodessa (alv 0 %). Ostetun ja liisatun laitekannan erot ovat artikkelissa laina vai leasing.

Mitä Taukon hintaan sisältyy?

Kuukausihintaan sisältyvät juokseva kirjanpito, jäsenmaksujen ja liikuntaetutilitysten täsmäytys, saatujen ennakoiden kuukausittainen tuloutus, laitteiden poistot, ALV-ilmoitukset verokannoittain ja neuvonta ilman tuntilaskutusta.

Tilinpäätös ja veroilmoitus laskutetaan erikseen kerran vuodessa, eivätkä ne sisälly kuukausihintaan. Pienyrityksellä ne maksavat tilitoimistoissa tavallisesti 200–400 € vuodessa.

Näe oma hintasi minuutissa.

Muutama kysymys yrityksestäsi. Näet hinnan rivi riviltä ja vertailun perinteiseen tilitoimistoon. Ei sitoudu mihinkään.

Laske oma hintasi. Millainen yritys sinulla on?

Usein kysytyt

Paljonko kuntosalin kirjanpito maksaa?+

Taukossa pienkuntosalin toiminimi maksaa esimerkiksi 89 € ja kolmen työntekijän kuntosali oy 186 € kuukaudessa (alv 0 %). Perinteisessä toimistossa osakeyhtiön kirjanpito maksaa tavallisesti 80–170 € kuukaudessa.

Mikä on kuntosalijäsenyyden ALV 2026?+

13,5 %. Erikseen myytävä PT-valmennus, kuntotesti, jäädytysmaksu ja solarium ovat 25,5 %.

Miten vuosijäsenyys kirjataan?+

ALV maksetaan maksukuukaudelta, mutta tulo kirjataan kuukausi kerrallaan. Antamatta oleva osa on taseessa saatuja ennakoita.

Nouseeko hinta, kun jäseniä tulee lisää?+

Ei suoraan. Jäsenmaksut kirjataan koosteista, joten hinta seuraa ostolaskuja, palkkoja ja maksukanavia, ei jäsenmäärää.

Tarvitseeko kuntosali luvan?+

Ei. Kuntosali kuuluu kulutuspalvelujen turvallisuuslain piiriin, joten riskit arvioidaan ja turvallisuusasiat dokumentoidaan, ja valvoja on Tukes.

Sisältyykö tilinpäätös hintaan?+

Tilinpäätös ja veroilmoitus laskutetaan erikseen kerran vuodessa, eivätkä ne sisälly kuukausihintaan. Pienyrityksellä ne maksavat tilitoimistoissa tavallisesti 200–400 € vuodessa.