Škoda Enyaq vapaa autoetu 2026: verotusarvo 615–775 €/kk mallista riippuen
Škoda Enyaqin vapaa autoetu on vuonna 2026 uutena 615 euroa kuukaudessa edullisimmassa 60 Selection -versiossa ja 775 euroa nelivetoisissa 85x SportLine- ja RS-versioissa, koska täyssähköauton verotusarvosta vähennetään yhteensä 290 €/kk. Laskimme Verohallinnon 2026 kaavalla kaikkien tilattavien Enyaq- ja Enyaq Coupé -versioiden vapaan autoedun ja käyttöedun, lisävarusteiden vaikutuksen, käytetyn Enyaqin verotusarvon ja sen, paljonko etu nostaa palkansaajan veroja.

Lyhyesti
- Škoda Enyaqin vapaa autoetu 2026 on uutena 615 €/kk (60 Selection, 44 930 €), 675 €/kk (85 Selection), 725 €/kk (85 Style) ja 775 €/kk (85x 4x4 SportLine ja RS).
- Käyttöetu on 60 €/kk pienempi eli 555–715 €/kk. Käyttöedussa työntekijä maksaa sähkön itse.
- Enyaq Coupé on noin 2 850 € kalliimpi kuin vastaava Enyaq, joten sen vapaa autoetu on noin 40 €/kk suurempi.
- Laskelmamme mukaan 615 euron autoetu nostaa 40 000 euron vuosipalkalla veroja ja palkansaajan maksuja noin 299 €/kk, ja 775 euron etu noin 380 €/kk.
- Yli 1 200 euron lisävarusteet nostavat verotusarvoa. Esimerkiksi 3 000 euron paketit nostavat 85 Stylen vapaan autoedun 725 eurosta 745 euroon.
Laske oman Enyaqisi autoetu
Autoetulaskuri omalla sivullaanŠkoda Enyaq on yksi yleisimmistä täyssähköisistä työsuhdeautoista, ja sen verotusarvo jää täyssähköauton vähennysten vuoksi alle monen halvemman polttomoottoriauton. Tämän sivun luvut on laskettu Taukon autoetulaskurin kaavalla, joka noudattaa Verohallinnon päätöstä luontoisetujen laskentaperusteista vuodelle 2026. Hinnat ovat tilattavien uusien Enyaq-autojen alkaen-hintoja autotalli.com-palvelussa 13.10.2026. Tarkista oman autosi hinta ja lisävarusteet tilaussopimuksesta tai rekisteriotteesta.
Mikä on Škoda Enyaqin vapaa autoetu 2026?
Uuden Škoda Enyaqin vapaa autoetu on vuonna 2026 versiosta riippuen 615–775 euroa kuukaudessa ja käyttöetu 555–715 euroa. Laskukaava on: (auton hinta − 3 400 €) × 1,5 %, pyöristettynä alaspäin 10 euroon, + 285 €, − 170 € täyssähköauton vähennys ja − 120 € täyssähköauton vapaan autoedun lisävähennys.
| Enyaq-versio | Hinta | Perusarvo (1,5 %) | Vapaa autoetu | Käyttöetu |
|---|---|---|---|---|
| 60 Selection | 44 930 € | 620 € | 615 €/kk | 555 €/kk |
| 60 Style | 48 260 € | 670 € | 665 €/kk | 605 €/kk |
| 85 Selection | 48 930 € | 680 € | 675 €/kk | 615 €/kk |
| 85x 4x4 Selection | 51 890 € | 720 € | 715 €/kk | 655 €/kk |
| 85 Style | 52 260 € | 730 € | 725 €/kk | 665 €/kk |
| 85 SportLine | 52 480 € | 730 € | 725 €/kk | 665 €/kk |
| 85x 4x4 Style | 55 220 € | 770 € | 765 €/kk | 705 €/kk |
| 85x 4x4 SportLine | 55 440 € | 780 € | 775 €/kk | 715 €/kk |
| 85x 4x4 RS | 55 570 € | 780 € | 775 €/kk | 715 €/kk |
Taulukosta näkyy, että akun koko ja vetotapa nostavat verotusarvoa vain vähän. 60 Selectionin ja nelivetoisen RS:n hintaero on 10 640 euroa, mutta vapaan autoedun ero on 160 euroa kuukaudessa, koska hinnasta lasketaan vain 1,5 prosenttia.
Enyaq Coupé: paljonko autoetu on?
Enyaq Coupén vapaa autoetu on 2026 versiosta riippuen 655–765 euroa kuukaudessa. Coupé maksaa autotallin hinnoilla noin 2 850 euroa enemmän kuin vastaava Enyaq, joten verotusarvo on noin 40 euroa kuukaudessa suurempi.
| Enyaq Coupé -versio | Hinta | Vapaa autoetu | Käyttöetu |
|---|---|---|---|
| Coupé 60 Selection | 47 780 € | 655 €/kk | 595 €/kk |
| Coupé 85 Selection | 51 780 € | 715 €/kk | 655 €/kk |
| Coupé 85x 4x4 Selection | 54 740 € | 765 €/kk | 705 €/kk |
| Coupé 85 Style | 55 110 € | 765 €/kk | 705 €/kk |
| Coupé 85 SportLine | 55 330 € | 765 €/kk | 705 €/kk |
Paljonko Enyaqin vapaa autoetu nostaa veroa?
Vapaa autoetu nostaa veroja saman verran kuin yhtä suuri palkankorotus. Laskelmamme mukaan 615 euron autoetu lisää 40 000 euron vuosipalkalla saajan veroja ja palkansaajan maksuja noin 299 euroa kuukaudessa ja 775 euron etu noin 380 euroa. Työntekijä maksaa Enyaqista siis veroina vähän alle puolet verotusarvosta, mutta ei auton hintaa, vakuutusta, huoltoa, renkaita eikä vapaassa autoedussa sähköä.
| Vuosipalkka | Etu 615 €/kk (60 Selection) | Etu 725 €/kk (85 Style) | Etu 775 €/kk (85x RS) |
|---|---|---|---|
| 40 000 € | +299 €/kk | +355 €/kk | +380 €/kk |
| 55 000 € | +312 €/kk | +369 €/kk | +395 €/kk |
| 75 000 € | +322 €/kk | +379 €/kk | +405 €/kk |
Autoetu ei tule tilille, joten vero peritään rahapalkasta ja nettopalkka laskee, vaikka bruttopalkka pysyy samana. Miten etu merkitään palkkalaskelmaan ja tulorekisteriin, on käyty läpi artikkelissa autoetu palkan päälle.
Onko Enyaqin vapaa autoetu kannattava?
Työntekijälle vapaa autoetu Enyaqissa on yleensä edullinen, jos auto on oikeasti käytössä. 85 Stylen vapaa autoetu maksaa 40 000 euron palkalla noin 355 euroa kuussa veroina. Jos saman, noin 52 000 euron auton arvonalennus, rahoitus, vakuutus, huolto ja renkaat maksaisivat itse hankittuna enemmän, autoetu on halvempi kuin oma auto. Jos ajat vähän tai sinulla on jo auto, sama 355 euroa kuussa voi olla kallis.
- Täyssähköauton verotusarvosta vähennetään 290 €/kk vapaassa autoedussa
- Vapaassa autoedussa työnantaja maksaa sähkön, vakuutuksen ja huollon
- Hinta nousee vähän version mukana: 60 Selectionin ja RS:n etujen ero on 160 €/kk
- Ei omaa pääomaa kiinni autossa
- Vero menee rahapalkasta, joten nettopalkka laskee
- Lisävarusteet yli 1 200 euroa nostavat verotusarvoa
- Täyssähköauton vähennykset vahvistetaan vuosittain, eikä 2027 arvoja ole vielä päätetty
- Leasingsopimuksen ennenaikainen päättäminen voi maksaa
Enyaq, Tesla Model Y vai BMW iX3: kenen autoetu on halvin?
Täyssähköisistä katumaastureista Enyaqin vapaa autoetu on edullisimmasta päästä. Edullisin Tesla Model Y on vielä 50 euroa halvempi, mutta nelivetoisena ja isoakkuisena Enyaq on Model Y:tä edullisempi. Uusi BMW iX3 on hintaluokaltaan eri auto.
| Malli | Edullisin versio, vapaa autoetu | Neliveto, vapaa autoetu |
|---|---|---|
| Škoda Enyaq | 615 €/kk (60 Selection) | 715–775 €/kk (85x 4x4) |
| Tesla Model Y | 565 €/kk (Rear-Wheel Drive) | 765–895 €/kk (Long Range AWD, Performance) |
| BMW iX3 | 915 €/kk (40 Active) | 955–1 185 €/kk (xDrive) |
Mallikohtaiset laskelmat ovat artikkeleissa Tesla Model Y vapaa autoetu ja BMW iX3 vapaa autoetu. Edullisimmat vaihtoehdot kaikista merkeistä on koottu artikkeliin halvin vapaa autoetu.
Kumpi kannattaa Enyaqissa, käyttöetu vai vapaa autoetu?
Enyaqin käyttöetu on 60 €/kk pienempi kuin vapaa autoetu, mutta käyttöedussa työntekijä maksaa itse sähkön ja yleensä myös renkaat, pesut ja muut juoksevat kulut. Jos ajat vuodessa 20 000 kilometriä ja auto kuluttaa noin 17 kWh sadalla, sähköä kuluu noin 3 400 kWh. Jo 20 sentin kilowattituntihinnalla se on noin 57 euroa kuukaudessa, eli vapaan ja käyttöedun 60 euron ero menee lähes kokonaan sähköön.
Jos käyttöetuautoa ladataan työnantajan kustannuksella työpaikalla, ladattu sähkö on vuodesta 2026 verollinen etu, täyssähköautossa 30 €/kk. Vapaassa autoedussa sähkö sisältyy jo etuun. Vertailu kokonaisuudessaan on artikkelissa käyttöetu vai vapaa autoetu.
Lisävarusteet ja kilometriperusteinen autoetu
Lisävarusteet lisätään verotusarvoon siltä osin kuin niiden yhteishinta ylittää 1 200 euroa. Enyaqissa tämä tulee helposti vastaan, koska esimerkiksi talvi-, Plus- ja Advanced-paketit ovat lisävarusteita. Jos 85 Styleen valitaan paketteja 3 000 eurolla, perusarvoon lisätään 1 800 € × 1,5 % ja vapaa autoetu nousee 725 eurosta 745 euroon kuukaudessa.
Kilometriperusteisena vapaa autoetu on perusarvo + 0,11 €/km (0,19 € − 0,08 € täyssähköauton lisävähennys) − 170 €. 60 Selectionilla 1 000 kilometrin kuukausiajolla se on 620 + 110 − 170 = 560 €/kk. Kilometriperuste kannattaa vain, jos ajat vähän ja pidät tarkkaa ajopäiväkirjaa kaikista ajoista. Kaikki kaavat ovat artikkelissa autoetu 2026.
Käytetyn Enyaqin autoetu
Käytetyn Enyaqin verotusarvo lasketaan auton uutena olleesta uushankintahinnasta ja käyttöönottovuoden ikäryhmästä, ei käytetyn auton kauppahinnasta. Useimmat käytetyt Enyaqit ovat ikäryhmässä B (käyttöönotto 2021–2023) tai A (2024–2026). Ennen vuotta 2021 käyttöön otettu auto kuuluu ryhmään C.
| Käyttöönottovuosi | Ikäryhmä | Kaava (vapaa) | Esim. uushinta 50 000 € |
|---|---|---|---|
| 2024–2026 | A | 1,5 % + 285 € − 290 € | 685 €/kk |
| 2021–2023 | B | 1,2 % + 300 € − 290 € | 560 €/kk |
| ennen 2021 | C | 0,9 % + 315 € − 290 € | 435 €/kk |
Esimerkiksi vuonna 2022 käyttöön otetun Enyaqin, jonka uushankintahinta oli 50 000 euroa, vapaa autoetu on 2026 noin 560 €/kk eli 125 euroa vähemmän kuin ikäryhmässä A.
Enyaq yrittäjän autona
Osakeyhtiön omistaja voi saada Enyaqin autoetuna samalla tavalla kuin työntekijä: verotusarvo lisätään palkkaan, ja yhtiö vähentää auton kulut. Jos omistaja ei nosta rahapalkkaa, ennakonpidätys pitää silti maksaa rahana. Toiminimessä autoetua ei ole, vaan auto on joko elinkeinotoiminnan tai yksityistalouden omaisuutta, ja yksityisajot käsitellään eri tavalla. Vaihtoehdot on käyty läpi artikkelissa sähköauto yritykselle.
Usein kysytyt
Paljonko on Škoda Enyaqin vapaa autoetu?+
Vuonna 2026 uuden Enyaqin vapaa autoetu on 615–775 €/kk version mukaan: 60 Selection 615 €, 85 Selection 675 €, 85 Style 725 € ja nelivetoiset 85x SportLine ja RS 775 €/kk, kun lisävarusteita on enintään 1 200 euroa.
Mikä on Enyaqin käyttöedun verotusarvo?+
Käyttöetu on 60 €/kk pienempi kuin vapaa autoetu eli 555–715 €/kk vuonna 2026. Käyttöedussa työntekijä maksaa sähkön itse.
Onko sähköauton vapaa autoetu edullisempi kuin polttomoottoriauton?+
On. Täyssähköauton vapaasta autoedusta vähennetään vuonna 2026 yhteensä 290 €/kk (170 € + 120 €), joten saman hintaisen sähköauton verotusarvo on 290 €/kk pienempi kuin bensiini- tai dieselauton.
Paljonko vapaa autoetu nostaa veroa?+
Saman verran kuin yhtä suuri palkankorotus. Laskelmamme mukaan Enyaq 85 Stylen 725 euron autoetu nostaa 40 000 euron vuosipalkalla veroja ja palkansaajan maksuja noin 355 €/kk.
Onko vapaa autoetu kannattava?+
Usein, jos auto on aktiivisessa käytössä ja korvaa oman auton. Vertaa autoedun verovaikutusta siihen, mitä vastaavan auton arvonalennus, rahoitus, vakuutus, huolto ja renkaat maksaisivat itse hankittuna.
Mikä on halvin vapaa autoetu?+
Halvimmat vapaat autoedut ovat edullisilla täyssähköautoilla. Enyaq 60 Selectionin 615 €/kk on katumaasturiksi edullinen; edullisin Tesla Model Y on 565 €/kk. Vertailu on artikkelissa halvin vapaa autoetu.
Kumpi on parempi, käyttöetu vai vapaa autoetu?+
Enyaqissa verotusarvojen ero on 60 €/kk. Jos ajat paljon, vapaa autoetu on yleensä parempi, koska sähkö ja juoksevat kulut sisältyvät siihen. Vähän ajavalle käyttöetu voi tulla edullisemmaksi.
Lasketaanko käytetyn Enyaqin autoetu kauppahinnasta?+
Ei. Verotusarvo lasketaan auton uutena olleesta uushankintahinnasta ja käyttöönottovuoden ikäryhmästä. Vuosina 2021–2023 käyttöön otetun auton prosentti on 1,2 % ja kiinteä lisä 300 €/kk.
Kirjoittaa Taukon blogiin veroista, arvonlisäverosta ja palkoista: mitä yrittäjän pitää tehdä, milloin ja paljonko se maksaa.
Lue seuraavaksi

Autoetu 2026: verotusarvot ikäryhmittäin, mitä muuttui vuodenvaihteessa ja paljonko etu maksaa
Autoetu lasketaan vuonna 2026 samoilla prosenteilla ja euromäärillä kuin vuonna 2025: uuden auton vapaa autoetu on 1,5 prosenttia uushankintahinnasta lisättynä 285 eurolla kuukaudessa ja käyttöetu sama prosentti lisättynä 105 eurolla. Muutokset ovat muualla: ikäryhmät siirtyivät vuodella, lataushybridien ja muiden vähäpäästöisten autojen 85 euron alennus poistui, työpaikalla ladattu sähkö muuttui verolliseksi eduksi ja täyssähköautojen 170 euron vähennys jatkuu. Alla vuoden 2026 taulukot, valmiiksi lasketut arvot ja se, mitä muutokset tekevät omalle autollesi.

Yrityksen ennakkovero: miten se määräytyy toiminimellä, avoimella yhtiöllä ja osakeyhtiöllä (2026)
Yrityksen ennakkovero on tuloveroa, joka maksetaan etukäteen kuukauden 23. päivä: osakeyhtiö ja osuuskunta maksavat 20 prosenttia arvioidusta tuloksesta itse, mutta toiminimen sekä avoimen yhtiön ja kommandiittiyhtiön tuloksesta ennakkoveron maksaa yrittäjä tai yhtiömies henkilökohtaisesti. Samasta 40 000 euron tuloksesta ennakkoa voi siksi tulla 800–8 000 euroa yritysmuodon mukaan. Tällä sivulla vertailemme yritysmuodot rinnakkain, selitämme eron ennakkoveron ja ennakkoperinnän välillä ja kerromme, milloin ennakko kannattaa tarkistaa.

Yrittäjävähennys 2026: 5 % tuloksesta, säästö laskettuna vuoden 2026 veroasteikolla ja mitä 5,5 % muuttaisi
Yrittäjävähennys 2026 on 5 prosenttia toiminimen ja avoimen yhtiön tai kommandiittiyhtiön osakkaan elinkeinotoiminnan tuloksesta, ja Verohallinto tekee sen automaattisesti vuoden 2026 verotuksessa, kun tulos ilmoitetaan keväällä 2027. Tältä sivulta näet, paljonko vähennys säästää vuoden 2026 veroasteikolla laskettuna 30 000, 50 000 ja 80 000 euron tuloksella, mitä hallituksen esittämä 5,5 prosentin korotus vuodelle 2027 toisi lisää ja mitkä muut vuoden 2026 veromuutokset koskevat yrittäjää.