Keskikokoinen yritys: rajat EU:ssa ja kirjanpitolaissa, velvoitteet ja montako niitä Suomessa on

Keskikokoinen eli keskisuuri yritys on EU:n määritelmän mukaan yritys, jossa on 50–249 henkeä ja jonka liikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai taseen loppusumma enintään 43 miljoonaa euroa. Kirjanpitolaissa raja vedetään eri kohtaan, ja siksi sama yritys voi olla EU-tuessa keskisuuri mutta tilinpäätöksessä pienyritys. Tällä sivulla ovat molemmat rajat, laskettu esimerkki, velvoitteet, jotka alkavat 50 hengen kohdalla, ja Tilastokeskuksen luvut siitä, montako keskisuurta yritystä Suomessa on.

Iiro Purimäki
· päivitetty · 6 min lukuaika
Pienyrittäjä vertailee kahta tarjousta keittiön pöydän ääressä, paras tilitoimisto pienyritykselle

Lyhyesti

  • EU:n määritelmä: keskisuuressa yrityksessä on 50–249 henkeä, ja liikevaihto on enintään 50 milj. € tai tase enintään 43 milj. €. Sitä käytetään yritystuissa ja EU-ohjelmissa.
  • Kirjanpitolaki: keskisuuri on yritys, joka ylittää pienyrityksen rajat (tase 7,5 milj. €, liikevaihto 15 milj. €, 50 henkeä) mutta ei suuryrityksen rajoja (25 milj. €, 50 milj. €, 250 henkeä). Ratkaisee kaksi rajaa kolmesta kahtena tilikautena.
  • Keskisuuri yritys laatii toimintakertomuksen, käyttää kirjanpitoasetuksen täysiä kaavoja ja liitetietoja ja tarvitsee tilintarkastajan. Kestävyysraportointi ja rahoituslaskelma eivät kirjanpitolain mukaan koske sitä.
  • Tilastokeskuksen mukaan Suomessa oli vuonna 2024 3 108 yritystä, joissa oli 50–249 henkeä. Ne olivat 0,5 % yrityksistä, mutta niissä työskenteli 20 % yritysten henkilöstöstä.

Keskikokoinen yritys tarkoittaa yleensä samaa kuin keskisuuri yritys: EU:n määritelmän mukaan yritystä, jossa on vähintään 50 mutta alle 250 henkeä ja jonka liikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai taseen loppusumma enintään 43 miljoonaa euroa. Kirjanpitolaissa keskisuuri on se väliin jäävä yritys, joka ei ole pien- eikä suuryritys. Kumpaa rajaa käytät, riippuu siitä, mihin luokkaa tarvitset.

Mikä on keskikokoinen yritys EU:n määritelmän mukaan?

Euroopan komission suosituksen 2003/361/EY mukaan keskisuuri yritys työllistää alle 250 henkeä, ja sen vuosiliikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai taseen loppusumma enintään 43 miljoonaa euroa. Pieneksi yritykseksi se ei mahdu, koska henkilöstöä on vähintään 50 tai sekä liikevaihto että tase ylittävät 10 miljoonaa euroa. Henkilöstön raja on ehdoton, rahan raja joustava: riittää, että joko liikevaihto tai tase jää rajan alle.

Kokoluokka (EU)HenkilöstöLiikevaihtotai tase
Mikroyritysalle 10enintään 2 milj. €enintään 2 milj. €
Pieni yritysalle 50enintään 10 milj. €enintään 10 milj. €
Keskisuuri yritysalle 250enintään 50 milj. €enintään 43 milj. €
Suuryritys250 tai enemmäntai yli 50 milj. €ja samalla tase yli 43 milj. €
Lähde: Euroopan komission suositus 2003/361/EY. Omistus- ja kumppanuusyritysten luvut lasketaan mukaan, joten konserniin kuuluva yritys voi olla keskisuuri tai suuri, vaikka sen omat luvut olisivat pieniä.

EU:n määritelmää käytetään, kun haet yritystukea, esimerkiksi Business Finlandilta tai elinvoimakeskukselta, ja kun EU:n valtiontukisäännöt antavat pk-yritykselle suuremman tukiprosentin kuin suurelle. Omistusten, tytäryhtiöiden ja osa-aikaisten laskeminen on käyty läpi artikkelissa pk-yritys määritelmä.

Keskisuuri yritys kirjanpitolaissa: eri rajat

Kirjanpitolaissa ei ole erikseen määriteltyä keskisuurta yritystä. Laki määrittelee mikroyrityksen, pienyrityksen ja suuryrityksen, ja keskisuuri on se, joka ylittää pienyrityksen rajat mutta ei suuryrityksen. Raja katsotaan kahdesta luvusta kolmesta ja kahdelta peräkkäiseltä tilikaudelta, eli yhden hyvän vuoden jälkeen luokka ei vielä vaihdu.

Kirjanpitolain luokkaTaseLiikevaihtoHenkilöstöMilloin luokka täyttyy
Mikroyritys450 000 €900 000 €10Enintään yksi raja ylittyy
Pienyritys7,5 milj. €15 milj. €50Enintään yksi raja ylittyy
Keskisuuri (ei laissa nimeä)7,5–25 milj. €15–50 milj. €50–250Ylittää pienyrityksen kaksi rajaa, mutta enintään yksi suuryrityksen raja ylittyy
Suuryritys25 milj. €50 milj. €250Vähintään kaksi rajaa ylittyy
Lähde: kirjanpitolaki 1 luku 4 a–4 c §, tilikaudet, jotka alkavat 1.1.2025 tai myöhemmin. Rajat tarkastellaan päättyneeltä ja sitä edeltäneeltä tilikaudelta.

Mitä velvoitteita keskikokoiselle yritykselle tulee?

Kun yritys kasvaa kirjanpitolain pienyrityksestä keskisuureksi, tilinpäätös muuttuu raskaammaksi: pien- ja mikroyritysasetuksen kevennykset eivät enää koske sitä. Samaan aikaan henkilöstömäärä tuo mukanaan työlainsäädännön velvoitteita, jotka alkavat 20, 30 ja 50 työntekijän kohdalla. Ensimmäinen niistä on 20 työntekijän rajasta alkava työyhteisön kehittämissuunnitelma. Vähintään 50 hengen yrityksen pitää järjestää ilmoituskanava, ks. whistleblower.

VelvoitePienyritysKeskisuuri yritysPeruste
Tilinpäätöksen kaavat ja liitetiedotKevennetyt (PMA)Täydet (kirjanpitoasetus)Kirjanpitolaki ja -asetus
ToimintakertomusEi pakollinenPakollinenKirjanpitolaki 3 luku
RahoituslaskelmaEi pakollinenEi pakollinen kirjanpitolain mukaanVaaditaan suuryritykseltä
TilintarkastusUsein pakollinenAina pakollinenRaja ylittyy jo 100 000 € taseella ja 200 000 € liikevaihdolla
KestävyysraportointiEiEiKoskee yli 1 000 hengen ja 450 milj. € yrityksiä
YhteistoimintalakiJos vähintään 20 työntekijääKylläYhteistoimintalaki
Tasa-arvosuunnitelmaJos vähintään 30 työntekijääKylläTasa-arvolaki
Sisäinen ilmoituskanavaEi, ellei toimiala vaadiKyllä, vähintään 50 työntekijääIlmoittajansuojelulaki
Lähteet: kirjanpitolaki ja Taukon tiivistelmä (luettu 5.10.2026), tilintarkastuslaki 2:2. Henkilöstörajat koskevat työsuhteisia työntekijöitä.

Toimintakertomuksessa hallitus kertoo muun muassa toiminnan kehityksestä, tärkeimmistä riskeistä ja voitonjakoehdotuksesta. Pienyritys voi esittää välttämättömät tiedot liitetiedoissa, keskisuuri ei. Jos yhtiöllä on jo tilintarkastaja, kasvu ei muuta sitä, mutta tilintarkastaja tarkastaa nyt myös toimintakertomuksen. Tilintarkastuksen rajoista ja hinnasta enemmän artikkelissa tilintarkastus.

Montako keskisuurta yritystä Suomessa on?

Tilastokeskuksen yritysrekisterin mukaan Suomessa oli vuonna 2024 noin 609 500 yritystä, ja niistä 3 108 työllisti 50–249 henkeä. Määrä on vain puoli prosenttia yrityksistä, mutta näissä yrityksissä oli 20 prosenttia kaikkien yritysten henkilöstöstä ja 19 prosenttia liikevaihdosta. Tilastokeskus luokittelee yritykset tässä pelkän henkilöstön mukaan, joten luvut ovat suuntaa antavia EU:n määritelmään verrattuna. Yritysten kokonaismäärä yritysmuodoittain ja sen kehitys ovat artikkelissa yritysten määrä Suomessa.

Yritysten henkilöstö kokoluokittain 2024
Mikro (0–9 henkeä)
21,7 %%
Pienet (10–49)
21,2 %%
Keskisuuret (50–249)
20,0 %%
Suuret (250+)
37,0 %%
Osuus yritysten henkilöstöstä (henkilötyövuodet). Lähde: Tilastokeskus, StatFin 15jq, vuosi 2024 (päivitetty 1.10.2026), oma laskelma.
Kokoluokka (henkilöstö)Yrityksiä 2024Osuus yrityksistäHenkilöstö (htv)Liikevaihto
Mikro, 0–9589 79796,8 %322 85497,5 mrd. €
Pienet, 10–4915 9022,6 %316 03488,7 mrd. €
Keskisuuret, 50–2493 1080,5 %297 931101,9 mrd. €
Suuret, 250+6780,1 %551 313244,2 mrd. €
Yhteensä609 485100 %1 488 132532,2 mrd. €
Lähde: Tilastokeskus, Yritykset toimialoittain ja henkilöstön suuruusluokittain, TOL 2025 (yritysyksikkö), vuosi 2024. Mukana myös maa-, metsä- ja kalatalouden yritykset.

Minkä kokoiset yritykset työllistävät eniten?

Suuret, vähintään 250 hengen yritykset työllistävät eniten: niissä oli 37 prosenttia yritysten henkilöstöstä vuonna 2024, vaikka niitä oli vain 678. Yli tuhannen hengen yhtiöissä yksin oli 20 prosenttia. Mikro-, pienet ja keskisuuret yritykset jakavat loput lähes tasan, kukin noin viidenneksen. Pk-yritykset yhteensä työllistävät siis noin 63 prosenttia yritysten henkilöstöstä.

Millä toimialalla on eniten yrityksiä?

Eniten yrityksiä on maa-, metsä- ja kalataloudessa, noin 128 000, koska tilastossa ovat mukana myös maatilat ja metsänomistajat. Seuraavina tulevat ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta (73 000) sekä rakentaminen (56 000). Keskisuuria, 50–249 hengen yrityksiä on eniten teollisuudessa: 763 yritystä.

Toimiala (TOL 2025)Yrityksiä yhteensäJoista 50–249 henkeä
Maa-, metsä- ja kalatalous127 66036
Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta73 153233
Rakentaminen55 909228
Tukku- ja vähittäiskauppa45 118355
Sosiaali- ja terveyspalvelut35 637204
Teollisuus29 581763
Kuljetus ja varastointi27 743213
Hallinto- ja tukipalvelutoiminta27 323370
Lähde: Tilastokeskus, StatFin 15jq, vuosi 2024. Toimialaluokitus TOL 2025.

Mikä on pk-yritys ja mitkä ovat mikroyrityksen kokorajat?

Pk-yritys on pieni tai keskisuuri yritys, eli EU:n määritelmässä kaikki alle 250 hengen yritykset, joiden liikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai tase enintään 43 miljoonaa euroa. Mikroyrityksessä on EU:n mukaan alle 10 henkeä ja liikevaihto tai tase enintään 2 miljoonaa euroa. Kirjanpitolaissa mikroyrityksen rajat ovat paljon pienemmät: tase 450 000 euroa, liikevaihto 900 000 euroa ja 10 henkeä. Lyhyt yleiskuva on artikkelissa pk-yritys, ja mikroyrityksen tilinpäätöksen kevennykset artikkelissa mikroyrityksen tilinpäätös.

Usein kysytyt

Mikä on keskikokoinen yritys?+

EU:n määritelmän mukaan yritys, jossa on 50–249 henkeä ja jonka liikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai taseen loppusumma enintään 43 miljoonaa euroa. Arkikielessä keskikokoinen ja keskisuuri tarkoittavat samaa.

Onko keskisuuri yritys pk-yritys?+

On. Pk-yritys tarkoittaa pientä tai keskisuurta yritystä, joten keskisuuri yritys kuuluu pk-yrityksiin.

Mikä on keskisuuri yritys kirjanpitolaissa?+

Yritys, joka ylittää kahtena tilikautena kaksi pienyrityksen rajoista (tase 7,5 milj. €, liikevaihto 15 milj. €, 50 henkeä), mutta ei kahta suuryrityksen rajoista (25 milj. €, 50 milj. €, 250 henkeä).

Paljonko Suomessa on pienyrityksiä?+

Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2024 Suomessa oli 15 902 yritystä, joissa oli 10–49 henkeä, ja 589 797 alle 10 hengen mikroyritystä. Luokittelu perustuu henkilöstöön.

Tarvitseeko keskikokoinen yritys tilintarkastajan?+

Käytännössä aina. Tilintarkastaja on valittava, kun kaksi rajaa ylittyy: tase 100 000 €, liikevaihto 200 000 € tai yli 3 henkeä. Keskisuuri yritys ylittää ne moninkertaisesti.

Pitääkö keskikokoisen yrityksen tehdä kestävyysraportti?+

Ei kirjanpitolain mukaan. Kestävyysraportointi koskee Suomessa lakimuutoksen jälkeen yli 1 000 hengen yrityksiä, joiden liikevaihto ylittää 450 miljoonaa euroa. Suuri asiakas voi silti pyytää vastuullisuustietoja.

Minkä kokoiset yritykset työllistävät eniten?+

Suuret yritykset. Vähintään 250 hengen yrityksissä oli 37 prosenttia yritysten henkilöstöstä vuonna 2024. Mikro-, pienissä ja keskisuurissa yrityksissä oli kussakin noin viidennes.

Kirjoittaja
Iiro Purimäki
Tauko kirjanpito

Kirjoittaa Taukon blogiin yrityksen perustamisesta, yritysmuodon ja tilitoimiston valinnasta sekä yrittäjän arjesta.

Lue seuraavaksi

Yrittäjä neulepaidassa keskustelee pankin neuvojan kanssa paperien ääressä valoisassa neuvotteluhuoneessa
Yrittäjän arki ja raha13.10.20268 min

Pk-yritys määritelmä: miten EU:n rajat lasketaan, kun yrityksellä on omistajia, tytäryhtiöitä ja osa-aikaisia

Pk-yrityksen määritelmä tulee EU:n komission suosituksesta 2003/361/EY: pieni tai keskisuuri yritys työllistää alle 250 henkeä, ja sen liikevaihto on enintään 50 miljoonaa euroa tai taseen loppusumma enintään 43 miljoonaa euroa. Rajat näyttävät yksinkertaisilta, mutta kokoluokan ratkaisee se, miten luvut lasketaan. Tällä sivulla määritelmä käydään läpi käytännön työkaluna: miten henkilöstö lasketaan vuosityöyksiköinä, milloin omistajien ja tytäryhtiöiden luvut lisätään omiin lukuihin, milloin kokoluokka vaihtuu ja mitä pieni yritys ja keskisuuri yritys tarkoittavat.

Yrittäjä vertailee kirjanpito-ohjelmia kannettavalla keittiön pöydän ääressä, kirjanpito-ohjelma pienyritykselle
Tilitoimiston valinta14.10.20266 min

Helppo kirjanpito-ohjelma: näin testaat helppouden 30 minuutissa ennen kuin maksat

Helppo kirjanpito-ohjelma on sellainen, jossa pankkitapahtumat ja kuitit tulevat ohjelmaan itsestään, ohjelma ehdottaa oikeaa tiliä ja ALV-koodia ja lasku lähtee samasta paikasta, josta kirjanpito tehdään. Helppous ei näy hinnastosta eikä mainoksesta, joten se kannattaa testata itse. Tässä oppaassa on 30 minuutin testi, jolla vertaat kahta ohjelmaa, sekä se, mitä helppo ohjelma ei tee puolestasi.

Kasvuyrityksen perustajat keskustelevat budjetista avotoimiston neuvottelupöydän ääressä, Greenstep hinta ja taloushallinnon kumppani
Tilitoimiston valinta4.10.20267 min

Greenstep hinta: miten Greenstepin kirjanpidon hinta muodostuu, kenelle palvelu sopii ja mitä tarjouksesta kysyä

Greenstep on suomalainen taloushallinnon, CFO- ja HR-palvelujen yhtiö, jonka asiakkaina on paljon kasvu- ja teknologiayrityksiä. Julkista hinnastoa sillä ei ole. Kerromme, mitä Greenstep kertoo hinnoittelustaan, kenelle palvelu on suunniteltu, miten tarjouspohjainen hinta tyypillisesti rakentuu ja miten vertaat Greenstepin tarjousta kiinteähintaisiin vaihtoehtoihin.