Intrastat-ilmoittaminen 2026: kuka ilmoittaa, kynnysarvo 800 000 €, jättöpäivät ja ilmoituksen täyttö

Intrastat-ilmoittaminen tarkoittaa EU-maiden välisen tavarakaupan kuukausittaista tilastoilmoitusta Tullille. Vuonna 2026 ilmoittaa vain yritys, jonka tavaroiden vienti muihin EU-maihin ylittää kalenterivuoden aikana 800 000 euroa, sillä tuonnin ilmoittaminen päättyi vuoden 2026 alusta. Ilmoitus annetaan Tullin maksuttomassa Intrastat-ilmoituspalvelussa tilastointikuukautta seuraavan kuukauden 10. arkipäivään mennessä. Tällä sivulla ovat ilmoitusvelvollisuuden alkaminen, vuoden 2026 jättöpäivät, ilmoituksen kentät, rahdin ja kolmikantakaupan käsittely sekä ero ALV:n yhteenvetoilmoitukseen.

Pekka Saarinen
· päivitetty · 7 min lukuaika
Yrittäjä valmistelee ulkomaille lähteviä pahvipaketteja valoisassa kotitoimistossa, seinällä epäterävä kartta

Lyhyesti

  • Intrastat-ilmoitus on Tullille annettava kuukausittainen tilastoilmoitus EU-maiden välisestä tavarakaupasta. Se ei ole veroilmoitus.
  • Vuonna 2026 ilmoitusvelvollinen on yritys, jonka EU-vienti ylittää 800 000 € kalenterivuodessa. Tuonnin ilmoittaminen päättyi vuoden 2026 alusta.
  • Yrityksen ei tarvitse seurata rajaa itse: Tulli lähettää ilmoituksen, ja ilmoittaminen alkaa sitä seuraavan kuukauden alusta.
  • Määräaika on tilastointikuukautta seuraavan kuukauden 10. arkipäivä. Kuukausi ilman vientiä ilmoitetaan nollailmoituksella.
  • Laskutusarvo ilmoitetaan verottomana täysinä euroina, ja myyjän laskuttama rahti kuuluu arvoon.

Osa opasta: ALV-opas yrittäjälle 2026

Intrastat on monelle kasvavalle vientiyritykselle yllätys: kirje Tullilta tulee kesken vuoden, ja siitä lähtien jokaisesta kuukaudesta pitää antaa ilmoitus, myös niistä kuukausista, joina mitään ei viety. Ilmoitus ei ole vaikea, kun tiedot ovat valmiina kirjanpidossa ja myyntilaskuilla. Tässä ohjeessa käydään läpi, milloin velvollisuus alkaa, mitä ilmoitetaan ja miten ilmoitus tehdään. Muut ulkomaankaupan velvoitteet on koottu sivulle yritys kansainvälistyminen.

Mikä on Intrastat-ilmoitus?

Intrastat-ilmoitus on EU:n sisäkaupan tilastoilmoitus, jolla yritys kertoo Tullille kuukausittain, mitä tavaroita se on toimittanut muihin EU-maihin, mihin maahan, minkä arvoisina ja minkä painoisina. Tiedoista Tulli kokoaa Suomen virallisen ulkomaankauppatilaston. Ilmoitus ei vaikuta verotukseen, mutta Tulli vertaa sen summia arvonlisäveroilmoituksiin ilmoitettuihin EU-myynteihin.

Intrastat ja ALV:n yhteenvetoilmoitus
Intrastat-ilmoitus
Yhteenvetoilmoitus
Kenelle
Tulli
Verohallinto
Tarkoitus
Ulkomaankauppatilasto
Arvonlisäveron valvonta
Kuka ilmoittaa
EU-vienti yli 800 000 € vuodessa
Jokainen, jolla on EU-myyntiä yrityksille
Mitä ilmoitetaan
Tavarat nimikkeittäin, määrämaa, paino, arvo
Myynnit ostajittain VAT-tunnuksen mukaan
Palvelut
Ei pääsääntöisesti
Kyllä
Määräaika
Seuraavan kuukauden 10. arkipäivä
Seuraavan kuukauden 20. päivä

Yhteenvetoilmoituksen täyttö on omassa artikkelissaan: arvonlisäveron yhteenvetoilmoitus. Jos myyt EU-maihin, annat siis usein molemmat ilmoitukset samoista kaupoista.

Kuka on Intrastat-ilmoitusvelvollinen vuonna 2026?

Vuonna 2026 Intrastat-ilmoitusvelvollinen on yritys, jonka tavaroiden yhteisötoimitukset muihin EU-maihin ylittävät kalenterivuoden aikana 800 000 euroa. Kynnysarvo oli sama vuonna 2025. Tulli määrittelee ilmoittajat Verohallinnolta saamiensa tietojen perusteella eli arvonlisäveroilmoituksen kohdasta tavaran myynnit muihin EU-maihin.

VuosiVienti EU-maihinTuonti EU-maista
2023Kynnysarvo 800 000 €Kynnysarvo 800 000 €
2024Kynnysarvo 800 000 €Kynnysarvo 800 000 €
2025Kynnysarvo 800 000 €Kynnysarvo 800 000 €
2026Kynnysarvo 800 000 €Ei ilmoiteta. Viimeinen tuonti-ilmoitus jaksolta 12/2025 viimeistään 16.1.2026
Lähde: Tulli, Intrastat vuosimuutokset ja kuka on Intrastat-tietojen ilmoittaja (luettu 14.10.2026). Vuoden 2026 alusta Suomen EU-tuontitiedot saadaan muiden EU-maiden vientitiedoista.

Ensisijainen vastuu on yrityksellä, joka on tehnyt tavaran myyntisopimuksen. Esimerkiksi jos suomalainen yritys myy tavaran toiselle suomalaiselle yritykselle, joka myy sen edelleen tanskalaiselle asiakkaalle ja tavara lähtee suoraan ensimmäisen yrityksen varastosta Tanskaan, ilmoituksen tekee yhteisömyynnin tehnyt jälkimmäinen yritys.

Milloin Intrastat-ilmoittaminen alkaa ja päättyy?

Intrastat-ilmoittaminen alkaa sitä kuukautta seuraavan kuukauden alusta, jona Tulli on lähettänyt yritykselle ilmoituksen velvollisuuden alkamisesta. Yrityksen ei tarvitse itse seurata kynnysarvoa eikä rekisteröityä ilmoittajaksi: Tulli seuraa kuukausittaisia EU-myyntejä ja ottaa yhteyttä, kun raja ylittyy.

Velvollisuus päättyy, kun koko vuoden vienti jää kynnysarvon alle. Tulli tekee arvion keväällä edellisen vuoden tietojen perusteella ja kertoo päättymisestä kirjeellä. Ennen sitä ilmoituksia annetaan normaalisti.

Intrastat-ilmoitusten jättöpäivät 2026

Intrastat-ilmoitus on annettava tilastointikuukautta seuraavan kuukauden 10. arkipäivään mennessä. Vuonna 2026 viimeiset jättöpäivät ovat alla. Tullin sivulla voi tilata sähköpostimuistutuksen, joka tulee kaksi arkipäivää ennen määräpäivää.

TilastointikuukausiViimeinen jättöpäivä
Tammikuu 202613.2.2026
Helmikuu 202613.3.2026
Maaliskuu 202616.4.2026
Huhtikuu 202618.5.2026
Toukokuu 202612.6.2026
Kesäkuu 202614.7.2026
Heinäkuu 202614.8.2026
Elokuu 202614.9.2026
Syyskuu 202614.10.2026
Lokakuu 202613.11.2026
Marraskuu 202614.12.2026
Joulukuu 202618.1.2027
Lähde: Tulli, Intrastat-ilmoitusten jättöpäivät 2026 (luettu 14.10.2026).

Intrastat-määräaika on aikaisempi kuin arvonlisäveron yhteenvetoilmoituksen. Jos myyntilaskut ja kirjanpito valmistuvat vasta kuun puolivälissä, Intrastat jää helposti myöhään. Arvonlisäveron omat päivät ovat artikkelissa ALV-ilmoitus päivät.

Miten Intrastat-ilmoitus tehdään?

Intrastat-ilmoitus tehdään sähköisesti Tullin maksuttomassa Intrastat-ilmoituspalvelussa tai suurilla ilmoittajilla XML-sanomana. Palveluun kirjaudutaan pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella, ja ilmoituksen tekijällä on oltava yrityksen antama Suomi.fi-valtuus.

Intrastat-ilmoitus viidessä vaiheessa
  1. 1
    1. Anna Suomi.fi-valtuus
    Toimitusjohtaja tai muu nimenkirjoitusoikeudellinen valtuuttaa ilmoituksen tekijän Suomi.fi-valtuuksissa. Jos tilitoimisto tekee ilmoituksen, valtuutetaan tilitoimisto.
  2. 2
    2. Kokoa kuukauden vientirivit
    Poimi kuukauden EU-myyntilaskut: tavaranimike, määrämaa, kauppakumppanin VAT-tunnus, nettopaino ja veroton laskutusarvo.
  3. 3
    3. Kirjaudu Intrastat-ilmoituspalveluun
    Valitse tilastojakso. Palvelu antaa tilastonumeron ja tarkistaa nimikkeiden voimassaolon, joten virheellistä koodia ei voi lähettää.
  4. 4
    4. Syötä rivit tai lataa tiedosto
    Rivit voi syöttää käsin tai ladata CSV- tai ASCII-tiedostona. Tulli julkaisee Excel-pohjan CSV-tiedoston tekemiseen.
  5. 5
    5. Lähetä viimeistään 10. arkipäivänä
    Jos kuukaudella ei ollut vientiä, lähetä nollailmoitus. Tallenna kuittaus.
Lähde: Tulli, miten annan Intrastat-ilmoituksen (luettu 14.10.2026).

Mitä Intrastat-ilmoitukseen merkitään?

Jokaisesta tavaranimikkeestä ilmoitetaan oma rivi, jossa on tavaran tullinimike, määrämaa, alkuperämaa, kauppakumppanin VAT-tunnus, liiketoimen luonne, kuljetusmuoto, nettopaino ja laskutusarvo. Painot ja arvot ilmoitetaan kokonaislukuina.

KenttäMitä siihen merkitään
TavaranimikeCN-nimikkeistön 8-numeroinen koodi. Palvelussa on nimikehaku.
MäärämaaViimeisin tiedossa oleva EU-maa, johon tavara on tarkoitettu. Lastaus autosta laivaan ei muuta määrämaata.
AlkuperämaaMaa, jossa tavara on valmistettu. Suomessa valmistettu: FI.
Kauppakumppanin alv-numeroMäärämaassa tavaran vastaanottavan yrityksen VAT-tunnus. Yksityishenkilö: QN999999999999. Tuntematon: QV999999999999.
Liiketoimen luonneEsimerkiksi 11 tavallinen kauppa yritykselle, 12 suora myynti yksityishenkilölle.
KuljetusmuotoKulkuneuvo, jolla tavara ylittää Suomen rajan, esimerkiksi 1 merikuljetus.
Nettopaino (kg)Paino ilman pakkausta kokonaislukuna. 0,5 kg ilmoitetaan 1 kg.
Toinen paljousVain nimikkeille, joilla se vaaditaan, esimerkiksi kappaleet.
LaskutusarvoVeroton myyntihinta täysinä euroina, alennukset vähennettyinä ja myyjän perimät kuljetuskulut mukaan lukien. Ei voi olla nolla.
Lähde: Tulli, Intrastat ilmoituskohtaiset tiedot (luettu 14.10.2026). Kauppakumppanin VAT-tunnuksen muodot: [VAT-tunnus](/blogi/vat-tunnus).

Miten rahti ilmoitetaan?

Rahtia ei ilmoiteta omana rivinään. Jos myyjä laskuttaa kuljetuksen asiakkaalta, se lisätään tavaran laskutusarvoon, ja jos laskulla on useita nimikkeitä, rahti jaetaan niiden kesken.

Lasku ruotsalaiselle asiakkaalleLaskutusarvo Intrastatiin
9 000 €, rahti sisältyy hintaan erittelemättä9 000 €
Tavarat 8 000 € + rahti 1 000 € omalla rivillä9 000 €
Tavarat 8 000 €, asiakas noutaa itse8 000 €
Tullin esimerkki, Usein kysyttyä Intrastat-ilmoittamisesta (luettu 14.10.2026).

Mitä Intrastatissa ei ilmoiteta?

Intrastatissa ilmoitetaan vain tavarat, jotka fyysisesti lähtevät Suomesta toiseen EU-maahan. Palvelukauppaa, johon ei liity tavaratoimitusta, ei ilmoiteta, eikä tilapäisesti toiseen maahan vietyjä tavaroita, jos ne palaavat alle 24 kuukaudessa ilman jalostusta.

  • Palvelut, kuten konsultointi, kirjanpito, mainonta, lisenssit ja internetistä ladattavat ohjelmistot.
  • Messuille, näyttelyihin tai testattavaksi viedyt tavarat sekä työkoneet, jotka palaavat ilman omistajanvaihdosta enintään 24 kuukaudessa.
  • Ilmaiset mainosmateriaalit ja kaupalliset näytteet.
  • Korjattavaksi tai huollettavaksi lähetetyt tavarat ja niiden varaosat.
  • Kauttakuljetustavarat ja kolmikantakauppa, jossa tavara ei liiku Suomen rajan yli.
  • Ahvenanmaan ja EU-maiden välinen kauppa, joka tilastoidaan tullausmenettelyn kautta.

Kolmikantakauppa Intrastat-ilmoituksessa

Kolmikantakauppa ilmoitetaan Intrastatissa vain, jos tavara fyysisesti viedään Suomesta. Määrämaaksi merkitään maa, johon tavara todella kuljetetaan, ja kauppakumppaniksi ensisijaisesti tavaran todellisen vastaanottajan VAT-tunnus. Jos suomalainen yritys on välikätenä ja tavara kulkee suoraan esimerkiksi Ruotsista Saksaan, Intrastat-ilmoitusta ei tehdä.

Arvonlisäverotuksessa kolmikantakauppa vaatii omat laskumerkinnät. Ne ja kolmikantakaupan määritelmä on selitetty artikkelissa VAT-tunnus.

Kuka tekee tulli-ilmoituksen?

Intrastat koskee vain EU-maiden välistä kauppaa, jossa tullia ei ole. Kun tavaraa viedään EU:n ulkopuolelle, tehdään vienti-ilmoitus eli tulli-ilmoitus, jonka tekee viejä itse tai sen valtuuttama huolitsija tai kuljetusliike. Vienti-ilmoituksen tiedot menevät tilastoon suoraan tullausjärjestelmästä, joten niistä ei anneta Intrastat-ilmoitusta.

Myöhästyminen, virheet ja korjaukset

Myöhästyneestä tai antamatta jääneestä Intrastat-ilmoituksesta voidaan määrätä virhemaksu tullilain 96 §:n nojalla. Maksu määrätään kuukausittain kustakin laiminlyönnistä erikseen, ja se voidaan määrätä myös tahallisesti virheellisistä tiedoista. Tulli lähettää ensin muistutuksen yrityksen Intrastat-yhteyshenkilölle.

  • Virheen huomattuasi korjaa ilmoitus itse Intrastat-ilmoituspalvelussa.
  • Unohtunut toimitus ilmoitetaan lisäilmoituksena sille kuukaudelle, jolta se puuttuu.
  • Korjauksia ja lisäilmoituksia voi tehdä tilastointivuotta seuraavan vuoden elokuun puoliväliin asti. Vuoden 2025 ilmoitukset piti korjata viimeistään 14.8.2026.
  • Lisäaikaa myönnetään vain poikkeustapauksissa, ja silloinkin kuukauden viennin kokonaisarvo on pystyttävä arvioimaan.
  • Pidä yhteyshenkilön tiedot ajan tasalla, koska Tulli lähettää muistutukset ja tilastokyselyt sähköpostilla.

Voiko tilitoimisto tehdä Intrastat-ilmoituksen?

Voi. Yritys voi siirtää ilmoituksen laatimisen kokonaan tai osittain asiamiehelle, kuten tilitoimistolle tai huolitsijalle. Asiamiehen tiedot ilmoitetaan Tullin tilastointiin sähköpostilla, mutta vastuu tietojen oikeellisuudesta ja ajallaan lähettämisestä jää aina yritykselle itselleen.

Jos yritykselläsi on useita toimipaikkoja, jokainen voi antaa oman ilmoituksensa, kun Tullilta haetaan toimipaikoille raportointiyksikkötunnukset (INT-koodit). Kun mietit, mitä EU-kaupan ilmoitusten ulkoistaminen maksaisi osana kirjanpitoa, katso oma hintasi tai kilpailuta nykyinen tilitoimisto.

Usein kysytyt

Mikä on Intrastat-ilmoitus?+

Tullille annettava kuukausittainen tilastoilmoitus tavaroiden viennistä muihin EU-maihin. Siinä ilmoitetaan tavaranimikkeet, määrämaa, paino ja veroton laskutusarvo.

Mikä on Intrastat-ilmoituksen aikataulu?+

Ilmoitus annetaan tilastointikuukautta seuraavan kuukauden 10. arkipäivään mennessä. Esimerkiksi lokakuun 2026 ilmoitus viimeistään 13.11.2026.

Kuka joutuu tekemään Intrastat-ilmoituksen?+

Vuonna 2026 yritys, jonka tavaroiden vienti muihin EU-maihin ylittää 800 000 € kalenterivuodessa. Tulli ilmoittaa velvollisuuden alkamisesta kirjeellä.

Pitääkö tuonnista tehdä Intrastat-ilmoitus vuonna 2026?+

Ei. Tuonnin tiedonkeruu päättyi tilastovuoden 2026 alusta. Viimeinen tuonti-ilmoitus annettiin joulukuulta 2025 viimeistään 16.1.2026.

Pitääkö ilmoitus antaa, jos kuukaudella ei ollut vientiä?+

Pitää. Ilmoitusvelvollinen antaa joka kuukausi ilmoituksen, ja kuukaudelta ilman EU-vientiä annetaan nollailmoitus.

Mitä tarkoittaa kolmikantakauppa?+

Kauppaa, jossa kolme eri EU-maissa rekisteröityä yritystä myy saman tavaran peräkkäin ja tavara kuljetetaan suoraan ensimmäiseltä myyjältä viimeiselle ostajalle. Intrastatissa se ilmoitetaan vain, jos tavara lähtee Suomesta.

Kuka tekee tulli-ilmoituksen?+

EU:n ulkopuolelle viennissä vienti-ilmoituksen tekee viejä tai sen valtuuttama huolitsija. EU:n sisäisessä kaupassa tulli-ilmoitusta ei tehdä, vaan rajan ylittyessä annetaan Intrastat-ilmoitus.

Ilmoitetaanko laskutusarvo verollisena?+

Ei. Laskutusarvo ilmoitetaan verottomana täysinä euroina, ja myyjän laskuttamat kuljetuskulut sisältyvät siihen.

Kirjoittaja
Pekka Saarinen
Tauko kirjanpito

Kirjoittaa Taukon blogiin veroista, arvonlisäverosta ja palkoista: mitä yrittäjän pitää tehdä, milloin ja paljonko se maksaa.

Lue seuraavaksi

Yrittäjä valmistelee ulkomaille lähteviä pahvipaketteja valoisassa kotitoimistossa, seinällä epäterävä kartta
Arvonlisävero4.10.20266 min

OSS ALV: näin verotetaan kuluttajamyynti muihin EU-maihin ja milloin 10 000 euron raja ylittyy

Kun myyt tavaroita tai sähköisiä palveluita kuluttajille muihin EU-maihin, ALV maksetaan jossain vaiheessa ostajan maahan. OSS-järjestelmä hoitaa sen yhdellä ilmoituksella Suomesta. Tässä mitä 10 000 euron rajaan lasketaan, miten rekisteröinti ja neljännesvuosi-ilmoitus tehdään, laskettu esimerkki ja yleisimmät virheet.

Auton avain ojennetaan kannettavan viereen: oma auto vai yrityksen auto
Arvonlisävero12.10.20265 min

Polttoaine ALV-vähennys: milloin tankkauksen arvonlisäveron saa vähentää ja paljonko

Polttoaineen ALV:n saa vähentää pakettiautosta, kuorma-autosta ja työkoneesta yrityskäytön osuudelta, mutta henkilöauton polttoaineen ALV on vähennyskelvoton, ellei auto ole yksinomaan yrityksen arvonlisäverollisessa käytössä tai hankittu esimerkiksi taksiksi, myytäväksi tai vuokrattavaksi. Tästä näet säännöt ajoneuvoittain, laskelman 25,5 %:n verolla, mitä ajopäiväkirjaan pitää merkitä ja mitkä tilanteet vievät vähennysoikeuden.

Yrittäjä laskee kuitin summia laskimella keittiön pöydän ääressä, ALV laskeminen käsin
Arvonlisävero15.10.20268 min

Miten ALV lasketaan pois? Verollisesta hinnasta, kuitista, kassan myynnistä ja Excelissä 2026

ALV lasketaan pois jakamalla verollinen hinta luvulla 1 + verokanta, koska Verohallinnon mukaan arvonlisävero lasketaan verottomasta hinnasta. Vuonna 2026 jakaja on 1,255 (25,5 %), 1,135 (13,5 %) tai 1,10 (10 %). Esimerkiksi 100 € ÷ 1,255 = 79,68 € verotonta, ja veroa on 20,32 €. Prosentin vähentäminen hinnasta antaa väärän tuloksen.